The wind and rain blew in just in time for the first day of the Angelina County Fair at the George H. Henderson Expo Center, but did nothing to stop a very successful kick off to this 67th annual event presented by Brookshire Brothers. 

Area students took part in rabbit and broiler competitions, while other youth served up their best cakes, desserts, and cheesecakes.  Some of those that won blue ribbons were able to stop by the Merrell in the Morning show to share their stories and their sweets. (see video above)

Today (Wednesday), cookies, pies, and breads will be judged while arts & crafts, hogs, goats, lambs, ag mech, horses, and commercial heifer record books will be checked in.

Here's a list of some of the winners from Tuesday's fair.  Cake and dessert winners from Tuesday will be featured in Thursday's recap.

 

BROILER SHOW sponsored by POPEYES LOUISANA KITCHEN

  • Grand Champion Pen of Broilers -    Hannah Havard, Blue Ribbon 4-H
  • Reserve Champion Pen of Broilers -    Charles Arnold, 4-H Horse Club
  • Champion Pullets -    Charles Arnold, 4-H Horse Club
  • Reserve Pullets -    Emily Wigley, Huntington 4-H
  • Champion Roosters -    Hannah Havard, Blue Ribbon 4-H
  • Reserve Roosters -    Reed Smith, Hudson FFA

MARKET RABBIT SHOW sponsored by PID SERVICES

  • Grand Champion Pen of Market Rabbits -    Lauren Bowers, Blue Ribbon 4-H
  • Reserve Champion Pen of Market Rabbits -    Madelyn Markus, Central FFA

BREEDING RABBIT SHOW sponsored by PID SERVICES

  • Grand Champion Californian Bucks -    Mikayla Young, Blue Ribbon 4-H
  • Reserve Champion Californian Bucks -   Taylor Morrell, Zavalla 4-H
  • Grand Champion Californian Doe -    Chloe Murray, Blue Ribbon 4-H
  • Reserve Champion Californian Doe -    Mikayla Young, Blue Ribbon 4-H
  • Grand Champion Dutch Buck -    Rozalinn Runnels, Zavalla 4-H
  • Reserve Champion Dutch Buck -   Rozalinn Runnels, Zavalla 4-H
  • Grand Champion Dutch Doe -    Kyler Duren, Lufkin FFA
  • Reserve Champion Dutch Doe -    Valerie Runnels, Zavalla 4-H
  • Grand Champion Other Buck -   Case Shockley, Blue Ribbon 4-H
  • Grand Champion Other Doe -   Jace Cartwright, Huntington 4-H
  • Best of Show -    Jace Cartwright, Huntington 4-H
  • Best Opposite -    Mikayla Young, Blue Ribbon 4-H
  • Jr. Rabbit Showmanship -    Chloe Murray, Blue Ribbon 4-H
  • Sr. Rabbit Showmanship -    Kyler Duren, Lufkin FFA