The Texas University Interscholastic League has released their reclassification and realignment for football, basketball, and volleyball for the 2018-2020 seasons.  Here are the divisions that affect East Texas teams.  

Conference 5A, Division 1

District 8

  • College Station
  • Conroe Caney Creek
  • Lufkin
  • Magnolia
  • Magnolia West
  • Tomball
  • Waller
  • Willis

Conference 5A, Division 2

District 9

  • Hallsville
  • Jacksonville
  • Lindale
  • Longview Pine Tree
  • Marshall
  • Mount Pleasant
  • Nacogdoches
  • Whitehouse

Volleyball, Conference 5A

District 16

  • Hallsville
  • Jacksonville
  • Longview Pine Tree
  • Lufkin
  • Marshall
  • Nacogdoches
  • Tyler
  • Whitehouse

Conference 4A, Division 1

District 10

  • Carthage
  • Henderson
  • Kilgore
  • Palestine
  • Tyler Chapel Hill
  • Van

District 11

  • Bridge City
  • Huffman Hargrave
  • Livingston
  • Lumberton
  • Orange Little Cypress-Mauriceville
  • Splendora

Conference 4A, Division 2

District 7

  • Brownsboro
  • Bullard
  • Canton
  • Rusk
  • Wills Point

District 9

  • Center
  • Cleveland
  • Tarkington
  • Huntington
  • Jasper
  • Shepherd

Basketball, Conference 4A

District 19

  • Fairfield
  • Madisonville
  • Mexia
  • Palestine
  • Rusk

District 20

  • Carthage
  • Center
  • Hudson
  • Huntington
  • Jasper

District 21

  • Cleveland Tarkington
  • Huffman Hargrave
  • Liberty
  • Livingston
  • Shepherd
  • Splendora

Volleyball Conference 4A

District 19

  • Fairfield
  • Madisonville
  • Mexia
  • Palestine
  • Rusk

District 20

  • Carthage
  • Center
  • Huntington
  • Jasper

District 21

  • Cleveland Tarkington
  • Huffman Hargrave
  • Liberty
  • Livingston
  • Shepherd
  • Splendora

Conference 3A, Division 1

District 11

  • Coldspring-Oakhurst
  • Crockett
  • Diboll
  • Elkhart
  • Franklin
  • Palestine Westwood
  • Trinity

District 12

  • Anahuac
  • Buna
  • Hardin
  • Kirbyville
  • Orangefield
  • Warren
  • Winnie East Chambers
  • Woodville

Conference 3A, Division 2

District 12

  • Anderson-Shiro
  • Corrigan-Camden
  • Hemphill
  • Kountze
  • New Waverly
  • Newton

Conference 3A, Basketball

District 20

  • Buffalo
  • Crockett
  • Elkhart
  • Frankston
  • Groesbeck
  • Palestine Westwood
  • Teague

District 21

  • Corrigan-Camden
  • Diboll
  • Hemphill
  • Lufkin Pineywoods Community Academy
  • Nacogdoches Central Heights
  • Newton
  • Pollok Central
  • Woodville

District 22

  • Anahuac
  • Buna
  • Hardin
  • Kirbyville
  • Kountze
  • Orangefield
  • Warren
  • Winnie East Chambers

District 23

  • Anderson-Shiro
  • Coldspring-Oakhurst
  • H. Harmony School of Discovery
  • Hempstead
  • New Waverly
  • Onalaska
  • Trinity

Conference 3A, Volleyball

District 20

  • Buffalo
  • Crockett
  • Elkhart
  • Frankston
  • Groesbeck
  • Palestine Westwood
  • Teague

District 21

  • Corrigan-Camden
  • Diboll
  • Hemphill
  • Nacogdoches Central Heights
  • Newton
  • Pollok Central
  • Woodville

District 22

  • Anahuac
  • Buna
  • Hardin
  • Kirbyville
  • Kountze
  • Orangefield
  • Warren
  • Winnie East Chambers

District 23

  • Anderson-Shiro
  • Coldspring-Oakhurst
  • H. Harmony School of Discovery
  • Hempstead
  • New Waverly
  • Onalaska
  • Trinity

Conference 2A, Division 1

District 10

  • Alto
  • Big Sandy
  • Cushing
  • Gladewater
  • Union Grove
  • Hawkins
  • Price Carlisle

District 11

  • Beckville
  • Garrison
  • Harleton
  • Joaquin
  • Linden-Kildare
  • Tenaha
  • Timpson

District 12

  • Deweyville
  • Groveton
  • Hull-Daisetta
  • San Augustine
  • Shelbyville
  • West Sabine

Conference 2A, Division 2

District 10

  • Clarksville
  • Detroit
  • Maud
  • Mount Enterprise
  • Overton
  • Simms Bowie

District 12

  • Colmesneil
  • Evadale
  • Grapeland
  • Lovelady
  • Sabine Pass
  • Saratoga
  • West Hardin
  • Burkeville

Conference 2A, Basketball

District 20

  • Centerville
  • Grapeland
  • Groveton
  • Jewett Leon
  • Latexo
  • Lovelady
  • Slocum

District 21

  • Alto
  • Cushing
  • Douglass
  • Gary
  • Mount Enterprise
  • New Summerfield

District 22

  • Garrison
  • Joaquin
  • Martinsville
  • San Augustine
  • Shelbyville
  • Tenaha
  • Timpson
  • Woden

District 23

  • Broaddus
  • Brookeland
  • Colmesneil
  • Dallardsville Big Sandy
  • West Sabine
  • Zavalla

Conference 2A, Volleyball

District 20

  • Beckville
  • Garrison
  • Gary
  • Price Carlisle
  • San Augustine
  • Shelbyville
  • Timpson

District 21

  • Cayuga
  • Grapeland
  • Kerens
  • Latexo
  • Malakoff Cross Roads
  • Neches
  • Oakwood
  • Trinidad

District 22

  • Centerville
  • Iola
  • Jewett Leon
  • Lovelady
  • Normangee
  • North Zulch
  • Richards

District 23

  • Colmesneil
  • Groveton
  • Apple Springs
  • Chester
  • Goodrich
  • Kennard
  • Leggett

Conference 1, Division 2, 6-Man Football

District 13

  • Apple Springs
  • Chester
  • Oakwood
  • Trinidad

Conference 1, Basketball

District 28

  • Apple Springs
  • Chireno
  • Groveton
  • Centerville
  • Kennard
  • La Rue La Poynor
  • Laneville
  • Neches
  • Oakwood
  • Wells

District 29

  • Burkeville
  • Chester
  • Goodrich
  • High Island
  • Leggett
  • Spurger