There have been a lot of UIL competitions that have been held over the past school year in Texas.  A few of those are still going on with the Texas UIL State Baseball Tournament in Austin and in Round Rock.

Over the past 9 months, I have done quite a few stories on teams and individuals who have excelled in the athletic arena.  These student/athletes have definitely deserved the recognition.  But, there's another large group of students who should also get praise for their outstanding academic accomplishments at UIL State Competitions.

These contests happened back in early May, but hey, better late than never...right?

According to the UIL website, here are the students who placed in the top six in the state in their various competitions.

CLASS A

Editorial Writing

  • 1. Chireno HS C - Holloway Saylor

Feature Writing

  • 3. Chireno HS - Alaina Goodwin

Lincoln Douglas Debate

  • 3. Chireno HS - Whitley Johnson

News Writing

  • 1. Chireno HS - Alaina Goodwin

Spelling and Vocabulary

  • 2. Kennard HS - David Barclay
  • 5. Kennard HS - Ava Barclay

Film Traditional Animation

  • 4. Chireno HS

Cross-Examination Debate (Team)

  • 3. Chireno HS

Journalism (Team)

  • 2. Chireno HS

Spelling and Vocabulary (Team)

  • 2. Kennard HS

CLASS 2A

Calculator Applications

  • 4. San Augustine HS - Joel Deville

Current Issues

  • 5. Lovelady HS - Kannon McWhinney

Congress

  • 3. Shelbyville HS - Ava Silva
  • 4. Shelbyville HS - Aubree Camp

Copy Editing

  • 3. Lovelady HS - Katie Thompson

Computer Science

  • 1. San Augustine HS - Joel Deville
  • 6. San Augustine HS - Casey Nance

Feature Writing

  • 2. Lovelady HS - Katie Thompson

Theatrical Design Group

  • 5. Mount Enterprise HS - Carlee Reeves

Theatrical Design Hair/Make Up

  • 3. Mount Enterprise HS - Alexandra Wood

Informative Speaking

  • 1. Shelbyville HS - Ava Silva

Lincoln Douglas Debate

  • 5. Shelbyville HS - Dawson Jackson

Literary Criticism

  • 1. Groveton HS - Kassandra Plotts
  • 2. Groveton HS - Kayley McCrory
  • 5. Groveton HS - Rebecca Langley

Mathematics

  • 2. Latexo HS - Carter Tucker
  • 4. San Augustine HS - Joel Deville
  • 5. Latexo HS - Mohammed S. Asad
  • 6. Latexo HS - Ava Garrelts

Film Narrative

  • 3. Mount Enterprise HS - The Fence
  • 5. Mount Enterprise HS - Cry Baby Bridge

Number Sense

  • 6. Shelbyville HS - Kason Parker

News Writing

  • 1. Lovelady HS - Katie Thompson

Poetry Interpretation

  • 5. Colmesneil HS - Scott Eddins
  • 6. Douglass HS - Madyson Freeman

Prose Interpretation

  • 6. Douglass HS - Abigail Mounger

Film Traditional Animation

  • 5. Mount Enterprise HS - Life of a Hero

Computer Science (Team)

  • 1. San Augustine HS

Cross-Examination Debate (Team)

  • 3. Shelbyville HS

Journalism (Team)

  • 1. Lovelady HS

Literary Criticism (Team)

  • 1. Groveton HS

Mathematics (Team)

  • 1. Latexo HS

Speech (Team)

  • 2. Shelbyville HS

Theater (Team)

  • 1. Mount Enterprise HS

CLASS 3A

Accounting

  • 1. Central HS - Randy Stephens
  • 3. Central HS - Russell Reid
  • 5. Central HS - Brayden Thacker

Editorial Writing

  • 2. Central HS - Macie Bearden

Literary Criticism

  • 5. Central HS - Keyla Contreras

Accounting (Team)

  • 1. Central HS

CLASS 4A

Film Computer/Digital Animation

  • 3. Hudson HS - The Coming Storm
  • 5. Hudson HS - Crash Course

Film Documentary

  • 3. Hudson HS - Family 2 Family
  • 6. Hudson HS - Hudson AV

News Writing

  • 6. Livingston HS - Madison Parish

Robotics First Div FTC

  • 1. Livingston HS - Team 16226 FTC

Spelling and Vocabulary

  • 1. Hudson HS - Genevieve Carcano

2022 UIL State Academic Medalists

Here are pictures of some of the area high schoolers who placed in the top 6 at the 2022 UIL State Academic Competitions.

 

A | B-C | D-G | H-J | K-M | N-S | T-Z

A

2022 Senior Salutes - A names

B-C

2022 Senior Salutes B-C names

D-G

2022 Senior Salutes D-G Names

H-J

2022 Senior Salutes H-J names

K-M

2022 Senior Salutes K-M names

N-S

2022 Senior Salutes N-S names

T-Z

Senior Salutes 2022 T-Z names