2019 proved to be a very successful year for the annual Angelina County Fair.  A special thanks goes out to Ryan Merrel and Kody Penn Jenkins for helping to get kids onto the Merrell in the Morning Show and for getting us results.

Over $400,000 was awarded at this year's fair.

Grand Champion Steer              Victoria Concha            Lufkin FFA        $10,000.00

Grand Champion Broilers           Kimberly Oquinn         Huntington 4-H    $3,000.00

Grand Champ Comm. Heifers    Cason Perry               Blue Ribbon 4-H   $6,000.00

Grand Champion Goat                Talen Garcia               Lufkin FFA            $3,700.00

Grand Champion Hog                 William Lout                Huntington FFA     $4,000.00

Grand Champion Lamb              Casey Whitley             Huntington FFA     $2,500.00

Grand Champion Rabbits            Dalton Morton            Huntington 4-H      $2,500.00

 

The overall total the 70th Annual Angelina County Fair was $400,400.

 

MARKET HOG SHOW sponsored by ALLEN LOGGINS & SONS
Grand Champion - William Lout, Huntington FFA
Reserve Champion - Colby Payne, Lufkin FFA
Champion Light Weight - Madison Gartman, Huntington FFA
Reserve Champion Light Weight - Adron Capps, Huntington 4-H
Champion Medium Light Weight – William Lout, Huntington FFA
Reserve Champion Medium Light Weight - Paul Waites, Blue Ribbon 4-H
Champion Medium Heavy Weight - Colby Payne, Lufkin FFA
Reserve Champion Medium Heavy Weight - Lorenzo Bonham, Diboll FFA
Champion Heavy Weight - Carissa Winthrop, Huntington FFA
Reserve Champion Heavy Weight - Molly Hodges, Central FFA
Jr. Market Hog Showmanship Award - Morgan Ramber, 4-H Horse Club
Sr. Market Hog Showmanship Award - Madison Gartman, Huntington FFA
COMMERCIAL HEIFER SHOW sponsored by HERITAGE LAND BANK
Grand Champion Pen of Commercial Heifers - Casen Perry, Blue Ribbon 4-H
Reserve Champion Pen of Commercial Heifers - Dylan Duren, Huntington 4-H
Jr. Interview Commercial Heifers - Hayden Harris, Blue Ribbon 4-H
Sr. Interview Commercial Heifers - Dylan Duren, Huntington 4-H
ARTS & CRAFTS DIVISION sponsored by SAFECO SECURITY SERVICES
Fine Arts
Senior Best of Show - Joe Tucker, Hudson Art Club
Junior Best of Show - Emily Walker, Hudson Art Club
Pre-Junior Best of Show - Noah Cox, Huntington Art
Photography
Senior Best of Show - Perrin Teer, Huntington FFA
Junior Best of Show - Macy Crustner, Huntington 4-H
Pre-Junior Best of Show –  Karlee Packard, Blue Ribbon 4-H
Other
Senior Best of Show - Colby Payne, Blue Ribbon 4-H
Junior Best of Show - Emily Phillips, Lone Star 4-H
Pre-Junior Best of Show - Brianna Warner, Central 4-H
Metal
Senior Best of Show - Tanner Williams, Diboll FFA
Junior Best of Show -
Pre-Junior Best of Show - Mason Stafford, Blue Ribbon 4-H
Wood/Metal Combo
Senior Best of Show - Haley Phillips, Lone Star 4-H
Junior Best of Show - Xzavier Silva, Diboll FFA
Pre-Junior Best of Show - Dallas Sanders, 4-H Horse Club
Woodworking
Senior Best of Show - William McGuire, Diboll FFA
Junior Best of Show - Katylrn McGuire, Diboll 4-H
Pre-Junior Best of Show - Cotton Rosser, Livestock 4-H
BEEF HEIFER SHOW sponsored by POLK LAND & CATTLE CO. - RAY & CARL RAY POLK
Overall Grand Champion Beef Heifer - Turner Sanders, 4-H Horse Club
Reserve Champion Beef Heifer - Victoria Concha, Lufkin FFA
Champion American Heifer - Dylan Rankins, Diboll 4-H
Reserve Champion American Heifer - Ayden Chamblee, Blue Ribbon 4-H
Champion English Heifer - Cooper Hatcher, Central 4-H
Reserve Champion English Heifer - Kennedy Marshall, Lufkin FFA
Champion Exotic Heifer - Turner Sanders, 4-H Horse Club
Reserve Champion Exotic Heifer - Victoria Concha, Lufkin FFA
MARKET STEER SHOW sponsored by SOUTHSIDE BANK
Grand Champion - Victoria Concha, Lufkin FFA
Reserve Champion - Kennedy Marshall, Lufkin FFA
Champion Light Weight – Garry Evett, Huntington 4-H
Reserve Champion Light Weight – Madison Warren, Central FFA
Champion Medium Light – Victoria Concha, Lufkin FFA
Reserve Champion Medium Light - Paul Slatter, Hudson FFA
Champion Medium Heavy - Davana Steptoe, Central FFA
Reserve Champion Medium Heavy - Dylan Rankin, Lufkin FFA
Champion Heavy Weight - Kennedy Marshall, Lufkin FFA
Reserve Champion Heavy Weight - Dalton Morton, Huntington FFA
Jr. Beef Showmanship Award - Cooper Hatcher, Central 4-H
Chuck Arnold Sr. Beef Showmanship Award - Eli Jenkins, 4-H Horse Club
AG MECHANICS sponsored by HAMMER EQUIPMENT
Ag Machinery and Equipment Division Winner - 10’ Bush Hog. Hudson FFA: Garrett Jennings, Josh Sander, Taylor Mendoza
Home and Recreational Use Division Winner - Pull Type BBQ Pit. Huntington FFA: Eric Carver, Tanner Williams, Hardy Frankens, Taylor Burkhalter
Livestock & Poultry Equipment Division Winner – Lamb and goat table. Huntington FFA: Madison Gartman
Tractor Restoration Division Winner – 1949 Farmall C. Hudson FFA: Eli Jenkins, Reece Maddox, Tristan Mosley
Trailer Division Winner – Welding Trailer. Huntington FFA: Eli Box , Andrew Arnold, Robby Hughes, Matt Wigley, Devan Lout
MARKET LAMB SHOW sponsored by KIRK & DONNA MATHIS
Grand Champion - Casey Whitley, Huntington, FFA
Reserve Champion - Dalton Morton, Huntington 4-H
Champion Light Weight - Aidan Ehrlich, 4-H Horse Club
Reserve Champion Light Weight - Case Shockley, Lufkin FFA
Champion Medium Weight - Casey Whitley, Huntington FFA
Reserve Champion Medium Weight - John Penn, Blue Ribbon 4-H
Champion Heavy Weight - Dalton Morton, Huntington 4-H
Reserve Champion Heavy Weight -Andrew Ehrlich, 4-H Horse Club
Jr. Market Lamb Showmanship Award - Aidan Ehrlich, 4-H Horse Club
Sr. Market Lamb Showmanship Award - Dalton Morton, Huntington 4-H
MARKET GOAT SHOW sponsored by JM CHEVROLET CADILLAC
Grand Champion - Talen Garcia, Lufkin FFA
Reserve Champion - Madison Gartman, Huntington FFA
Champion Light Weight -Madison Gartman, Huntington FFA
Reserve Champion Light Weight – Dalton Morton, Huntington 4-H
Champion Medium Light – Seth Penn, Blue Ribbon 4-H
Reserve Champion Medium Light - Caylee Chumley, Blue Ribbon 4-H
Champion Medium Heavy - Talen Garcia, Lufkin FFA
Reserve Champion Medium Heavy - Braxton Getro, Livestock 4-H
Champion Heavy - Jace Christoph, Blue Ribbon 4-H
Reserve Champion Heavy - Kassidy Amerson, Hudson FFA
Jr. Market Goat Showmanship Award - Talen Garcia, Lufkin FFA
Sr. Market Goat Showmanship Award - Madison Gartman, Huntington FFA
FOAL FUTURITY sponsored by SOCIA SEPTIC SYSTEMS
Grand Champion Gelding - Jackson Boulware, Zavalla 4-H
Reserve Champion Gelding - John Karson Flowers, Zavalla 4-H
Grand Champion Filly - John Karson Flowers, Zavalla 4-H
Reserve Champion Filly - Justin Boulware, Zavalla 4-H
Jr. Foal Showmanship – Jackson Boulware, Zavalla 4-H
Sr. Foal Showmanship - Elizabeth Carrell, Zavalla 4-H
PUBLIC SPEAKING sponsored by ANGELINA SAVINGS BANK
Senior
First Place - Ashlyn Ellgass, Lindall FFA
Second Place - Hayley Eldridge, Central FFA
Third Place - Carson Davis, Central FFA
Junior
First Place - Kendall Filer, Central FFA
Second Place - Reagan McDonald, Livestock 4-H
FOOD & CONSUMER SCIENCE sponsored by "Sold by George Team - Keller Williams Realty"
Pies
First Place Pre-Junior – Rhett Merrell, 4-H Horse Club
First Place Junior – Garrett Thornton, Blue Ribbon 4-H
First Place Senior –  Margaret Harris, 4-H Horse Club
Cookies
First Place Pre-Junior –  Lauren Woodward, 4-H Horse Club
First Place Junior –  KP Mathis, 4-H Horse Club
First Place Senior – Stella Huckabee, Hudson FCCLA
Bar Cookies
First Place Pre-Junior –  Ana Hancock, Blue Ribbon 4-H
First Place Junior –  Ian Hancock, Blue Ribbon 4-H
First Place Senior –  Logan Peikert, 4-H Horse Club
Yeast Breads
First Place Pre-Junior – Harper Bonnell, Blue Ribbon 4-H
First Place Junior –  Preston Jelinek, 4-H Horse Club
First Place Senior –  Holden Boulware, Zavalla 4-H
Quick Breads
First Place Pre-Junior - Leighton Belshaw, 4-H Horse Club
First Place Junior –  Grant Ashby, 4-H Horse Club
First Place Senior –  Said Rosales, Lufkin FCCLA
MARKET RABBIT SHOW sponsored by PID SERVICES
Grand Champion Pen of Market Rabbits - Dalton Morton, Huntington 4-H
Reserve Champion Pen of Market Rabbits - Trevor Powell, Diboll 4-H
BREEDING RABBIT SHOW sponsored by PID SERVICES
Best of Show - Rozalinn Runnels, Zavalla 4-H
Best Opposite - Rozalinn Runnels, Zavalla 4-H
Champion AOB Doe - Rozalinn Runnels, Zavalla 4-H
Reserve AOB Doe -
Champion AOB Buck - Rozalinn Runnels, Zavalla 4-H
Reserve AOB Buck -
Champion New Zealand Buck- Elizabeth Dorsey, Lone Star 4-H
Reserve New Zealand Buck -
Champion New Zealand Doe - Aubrey Rosser, Livestock 4-H
Reserve New Zealand Doe -
Champion Californian Buck - Valerie Runnels, Zavalla 4-H
Reserve Californian Buck - Rhett Merrel, 4-H Horse Club
Champion Dutch Buck - Trevor Powell, Diboll 4-H
Reserve Dutch Buck- Trevor Powell, Diboll 4-H
Jr. Rabbit Showmanship - Maggie Siber, Lone Star 4-H
Sr. Rabbit Showmanship - Chloe Murray, Blue Ribbon 4-H
BROILER SHOW sponsored by PILGRIM’S PRIDE
Grand Champion Pen of Broilers - Kimberly Oquinn, Huntington 4-H
Reserve Champion Pen of Broilers - Leland Ramsey, Blue Ribbon 4-H
Champion Pullets - Devan Lout, Huntington 4-H
Reserve Pullets -Addyson Arnold, 4-H Horse Club
Champion Roosters - Kimberly Oquinn, Huntington 4-H
Reserve Roosters - Leland Ramsey, Blue Ribbon 4-H
FOOD & CONSUMER SCIENCE sponsored by Sold by George Team - Keller Williams Realty
Frosted Cakes
First Place Pre -Junior – Reagan McDonald, Livestock 4-H
First Place Junior –  Landon Mundt, 4-H Horse Club
First Place Senior –  Jaqueline Hernandez, Diboll FCCLA
With or Without Glaze Cakes
First Place - Pre-Junior - Mallory Thornton, Blue Ribbon 4-H
First Place - Junior – Jacob Thornton, Blue Ribbon 4-H
First Place - Senior –   Zachary Karn, 4-H Horse Club
Desserts
First Place Pre-Junior – Addyson Arnold, 4-H Horse Club
First Place Junior - Cullen Merrell, Blue Ribbon 4-H
First Place Senior – Morgan McClelland, Zavalla FCCLA
Cheesecakes
First Place Pre -Junior - Zoe Karn, 4-H Horse Club
First Place Junior –  Atlanta McCarty, Zavalla FCCLA
First Place Senior –  Garvin Ashby, 4-H Horse Club