The last hurdle to earn a spot at the UIL Texas State Track & Field Meet has been cleared.  Last week, throughout the Lone Star State, regional track and field meets were held to determine the best of the best of the best...sir. (Sorry, Men in Black reference)

Many athletes had to compete in above normal temperatures and breezy conditions.  But, after the final gun sounded, quite a few athletes from Deep East Texas punched their tickets to the State Meet which will be held May 12-14 on the campus of the University of Texas at Austin.

Below, you will find the names of those area athletes and teams who will be advancing to state.  I have posted their names, schools, classifications, as well as their qualifying times, jumps, leaps, vaults, or throws. I also searched through various school Facebook Pages to give faces to many of these names.  If you don't see your athlete's photo, feel free to send it to me via the photo/video link in our KICKS 105 App.  

Get our free mobile app

Class 4A

Event - Girls 3200 meter run

  • Kayleigh Wagnon (12) - Hudson High School - 11:19.39

Event - Girls 1600 meter run

  • Kayleigh Wagnon (12) - Hudson High School - 5:11.80

Event - Girls 800 meter run

  • Cullen Merrell (11) - Hudson High School - 2:20.47

Event - Girls 100 meter dash

  • Kaylee Cox (11) - Center High School - 12.20

Event - Girls 300 meter hurdles

  • Mahalia Ratcliff (12) - Center High School - 46.59

Event - Girls Shot Put

  • Aniyah Boykins (12) - Center High School - 39-10.00

Event - Boys 3200 meter run

  • Austin Ponder (11) - Hudson High School - 9:54.42

Event - Boys 1600 meter run

  • Connor Graves (10) - Hudson High School - 4:23.70

Event - Boys 100 meter dash

  • Hayden Green - Shepherd High School - 10.70

Class 3A

Event - Girls 100 meter dash

  • Jayla Franklin - Newton High School - 11.82

Event - Girls 200 meter dash

  • Jayla Franklin - Newton High School - 24.60
  • Tamara Martin - Woodville High School - 25.24

Event - Boys High Jump

  • Linus Mannino - Woodville High School - 6-10.00

Event - Boys Pole Vault

  • Joseph Tuggle - Crockett High School - 13-00.00

Event - Boys Shot Put

  • Elijah Freeman - Diboll High School - 48-03.75

Class 2A

Event - Girls 800 Meter Run

  • Emily Pharris (10) - Shelbyville High School - 2:25.34
  • Charlisa Teagle (12) - San Augustine High School - 2:25.80

Event - Girls 100 Meter Hurdles

  • Anyya Mitchell - Lovelady High School - 16.19

Event - Girls 100 Meter Dash

  • Mihyia Davis (12) - Lovelady High School - 12.30

Event - Girls 400 Meter Dash

  • Madyson Freeman (12) - Douglass High School - 1:01.65

Event - Girls 300 Meter Hurdles

  • DeeDee Davis - Mt. Enterprise High School - 47.85

Event - Girls 200 Meter Dash

  • Kiana Bennett (12) - Shelbyville High School - 26.60

Event - Girls 1600 Meter Run

  • Emily Pharris (10) - Shelbyville High School - 5:43.95

Event - Girls 4x400 Meter Relay

  • Shelbyville High School (Kylie Snell (9), Liela Klein (10), Carsey Lovell (9), Kiana Bennett (12), alts Nakyia Swindle (10) and Jamarria Wright (10) - 4:11.20

Event - Girls 4x200 Meter Relay

  • Shelbyville High School (Liela Klein (10), Carsey Lovell (9), Kiana Bennett (12), Emily Pharris (10), alts Antyiah Giles (9) and Mckenzie Gillaspie (9) - 1:46.93
  • Lovelady High School (Anyya Mitchell (9), Scout Lovell (11), Bailee Albinus (12), Mihyia Davis (12), alts Gracie McMahon (10) and Aaliyah Jones (10) - 1:47.01

Event - Girls Discus Throw

  • Kylie Pugh (11) - Lovelady High School - 112-05

Event - Girls Long Jump

  • JaToryia Barnes (11) - San Augustine High School - 17-08.75

Event - Girls Pole Vault

  • Scout Lovell (11) - Lovelady High School - 10-00.00

Event - Girls Shot Put

  • Ariana Neal (10) - Douglass High School - 34-08.00

Event - Girls Triple Jump

  • JaToryia Barnes (11) - San Augustine High School - 37-05.50
  • Kiana Bennett (12) - Shelbyville High School - 35-04.50

Event - Boys 800 Meter Run

  • Jose Garcia (12) - Cushing High School - 2:00.48

Event - Boys 1600 Meter Run

  • Jose Garcia (12) - Cushing High School - 4:38.00

Event - Boys 300 Meter Hurdles

  • Logan Rogers - Alto High School - 39.71

Event - Boys 110 Meter Hurdles

  • Shaun Easterling (11) - Lovelady High School - 15.38

Event - Boys 4x200 Meter Relay

  • Timpson High School (Dakovian Tutt (10), Hunter Tipton (12), Terry Bussey (10), Ja'voskieon Howard (10), alts Amare Bruton (10) and Braden Courtney (12) - 1:29.29
  • San Augustine High School (Jayden Jones (11), Demarian Teagle (10), Jarius Crane (12), Zyaire Tanner (12), alts Kejaylon Mosby and Javian Stewart (11) - 1:31.27

Event - Boys 3200 Meter Run

  • Jose Garcia (12) - Cushing High School - 10:21.96
  • Noah Godde (11) - Timpson High School - 10:42.75

Event - Boys 4x100 Meter Relay

  • Timpson High School (Dakovian Tutt (10), Ja'voskieon Howard (10), Braden Courtney (12), Terry Bussey (10), alts Amare Bruton (10) and Tyler Lane (10) - 42.77

Event - Boys 100 Meter Dash

  • Terry Bussey (10) - Timpson High School - 10.81

Event - Boys Discus Throw

  • Erik Castillo (10) - Lovelady High School - 138-09

Event - Boys Pole Vault

  • Landen LeBlanc (11) - Lovelady High School - 13-06.00

Event - Boys Triple Jump

  • Terry Bussey (10) - Timpson High School - 45-07.75

Class A

Event - Boys Discus Throw

  • Risten Cook (12) - Chireno High School - 124-09

Wheelchair Division

Event - Boys Shot Put

  • Ke'Sean Paire - Woodville High School - 26-04.00

Deep East Texas Athletes who Qualified for the 2022 State Track & Field Meet

Quite a few area athletes have punched their tickets for the 2022 UIL Texas State Track and Field Meet. Here are photos of some of those athletes

More From Kicks 105