Numerous baseball and softball teams from across the Pineywoods are continuing their march toward Austin and the UIL State Playoffs.  Baseball teams are moving into the third round of the playoffs, while next up for softball teams it's time for the regional semifinals, except in Class A where Chireno is having a Regional Final showdown.

Here's a look at the upcoming playoff schedule for area baseball teams

Class 5A

Lufkin vs Cleburne (Best of 3 Series)

  • Game 1, Thursday, May 12 - 7 p.m. at Lufkin (Cleburne wins 7-3)
  • Game 2, Friday, May 13 - 7 p.m. at North Forney
  • Game 3 (if necessary) - TBD

CLASS 4A

Hudson vs Carthage (Best of 3 series, all games in Nacogdoches)

  • Game 1 - Thursday, May 19, 4 p.m. (Hudson wins 6-2)
  • Game 2 - Friday, May 20, 7 p.m.
  • Game 3 (if necessary), Saturday, May 21, noon

Rusk vs China Spring (One game series)

  • Saturday, May 21 - 7 p.m. at Crandall High School

Livingston vs Orangefield (Best of 3 Series)

  • Game 1 - Thursday, May 19 - 7 p.m. at Port Neches-Groves High School (Orangefield wins 12-6)
  • Game 2 - Friday, May 20 - 7 p.m. at Cleveland High School
  • Game 3 (if necessary) - Saturday, May 21 - 4 p.m. at Cleveland High School

CLASS 3A

Buna vs Central Heights (Best of 3 Series)

  • Game 1 - Thursday, May 19 - 7 p.m. at Jasper High School (Central Heights wins 5-4)
  • Game 2 - Saturday, May 21 - 4 p.m. at Hudson High School
  • Game 3 (if necessary) - 30 minutes following game 2

Woodville vs Diboll (Best of 3 Series)

  • Game 1 - Friday, May 20 - 7 p.m. at Hudson High School
  • Game 2 - Saturday, May 21 - 4 p.m. at Jasper High School
  • Game 3 (if necessary) - 30 minutes following game 2

CLASS 2A

Garrison vs Douglass (Best of 3 Series, all games at Rusk High School)

  • Game 1 - Thursday, May 19 - 7 p.m. (Garrison wins 13-9)
  • Game 2 - Saturday, May 21 - 3 p.m.
  • Game 3 (if necessary) - Saturday, May 21 - following Game 2

 Centerville vs Alto (Best of 3 Series)

  • Game 1 - Thursday, May 19 - 6:30 at Hudson High School
  • Game 2 - Saturday, May 21 - 1 p.m. at Madisonville High School
  • Game 3 (if necessary) - Saturday, May 21 - 30 minutes following game 2

CLASS A

Chester vs Kennard (Best of 3 Series, all games at Gary High School)

  • Game 1 - Thursday, May 19 - 6 p.m.
  • Game 2 - Friday, May 20 - 5 p.m.
  • Game 3 (if necessary) - 30 minutes following game 2

Here's a look at the upcoming playoff schedule for area softball teams

CLASS 3A

Diboll vs Lorena (Best of 3 Series)

  • Game 1 - Wednesday, May 18 - 7 p.m. at Madisonville High School (Lorena wins 4-0)
  • Game 2 - Thursday, May 19 - 7 p.m. at Malakoff High School (Lorena wins 4-0, Lorena advances)

CLASS 2A

Groveton vs Kerens (Best of 3 Series, all games at Whitehouse High School)

  • Game 1 - Friday, May 20 - 7 p.m.
  • Game 2 - Saturday, May 21 - 5 p.m.
  • Game 3 (if necessary) - 30 minutes after game 2

Como-Pickton vs Lovelady (Best of 3 series, all games at Tyler Legacy High School)

  • Game 1 - Tuesday, May 17 - 6 p.m. (Lovelady wins 10-0)
  • Game 2 - Thursday, May 19 - 6 p.m. (Lovelady advances)

CLASS A

Chireno vs Bloomburg (One game series)

  • Saturday, May 21, 6 p.m. at East Texas Baptist University in Marshall

 

Teacher of the Day Nominations - Spring 2022

Here are some of the area teachers who have been nominated for the KICKS 105/Whataburger Teacher of the Day. At the end of each semester, one teacher is given a $1,000 classroom grant.